Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Słownik
Kominek z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym

to kominek, który zamiast powietrza ogrzewa wodę do mycia i do instalacji centralnego ogrzewania. Tego rodzaju kominki są bardzo wydajnym źródłem taniego ciepła, którym można ogrzewać cały dom. Kominek gazowy
Kominek gazowy

jest na pewno prostszy w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają dbania o to, aby nie zgasł ogień, a jego zapalenie nie wymaga wcześniejszych przygotowań - wystarczy zwykła zapalniczka. Spalany w 100% opał nie pozostawia żadnych zanieczyszczeń, a co za tym idzie kominki takie nie wymagają czyszczenia. Kominek gazowy można umieścić dowolnym miejscu i może mieć zarówno otwarte jak i zamknięte palenisko.


Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI POLSKIE
Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI POLSKIE

celem działalności jest reprezentowanie wspólnych interesów środowiska:
usługodawców, producentów i importerów kominków, ochrona ich interesów
zawodowych i gospodarczych, wspieranie małych i średnich ośrodków branżowych, jak również dbanie o najwyższy poziom usług. Na stronie Stowarzyszenia znajduje się lista renomowanych wykonawców i producentów kominków.

Oficjalna strona: www.kominkipolskie.com.plSzyba pirolityczna (samoczyszcząca)
Szyba pirolityczna (samoczyszcząca)

jest to szyba kominkowa, na której nie odkłada się sadza. Od wewnętrznej strony szyba pokryta jest przezroczystą, cienką warstwą metalu, dzięki temu ciepło nie przenika na zewnątrz kominka (kominek oddaje mniej ciepła na drodze promieniowania), ale odbija się od warstwy metalu. Rośnie wtedy temperatura w palenisku i powstaje zjawisko pirolizy – cząsteczki osiadające na szybie odrywają się i są dopalane w palenisku

 


Szyber
Szyber

w górnej części wkładów i kaset kominkowych często umieszczony jest szyber. Służy on do regulowania siły ciągu oraz kontrolowania wydajności urządzenia, pozwala też na regulację kierunku cyrkulacji spalin w komorze spalania.


Wkład kominkowy
Wkład kominkowy

żeliwny lub stalowy wkład w kształcie paleniska podłączany bezpośrednio do wylotu spalin. Wkłady o nowocześniejszej konstrukcji mają również przyłącze dopływu świeżego powietrza, a nawet regulator ciągu kominowego, który automatycznie reguluje dopływ świeżego powietrza do paleniska. Szyby wkładów kominkowych wykonywane są ze szkła żaroodpornego, wytrzymałego na temperatury rzędu 700 stopni Celsjusza. Wkład kominkowy może posiadać również płaszcz wodny, tj. wymiennik płytowy, bądź rurowy, który za pośrednictwem cieczy ciepło z paleniska przekazuje do instalacji centralnego ogrzewania. Celem stosowania wkładów kominkowych w paleniskach jest podniesienie ich sprawności cieplnej poprzez ograniczenie wyciągania powietrza z ogrzewanego pomieszczenia poprzez zamknięcie paleniska szybą.

Rodzaje wkładów kominkowych:

- wkłady kominkowe tradycyjne
- kasety kominkowe
- wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Szamot
Szamot

jest to materiał ceramiczny otrzymywany przez zmielenie i spieczenie wypalonej gliny ogniotrwałej. Proces produkcji polega na formowaniu, suszeniu i wypalaniu. Wyroby szamotowe cechują się dużą odpornością na szybkie zmiany temperatury. Po wymieszaniu z plastyczną gliną ogniotrwałą szamot używany jest zatem do wyrobu ogniotrwałych materiałów szamotowych i wieloszamotowych (na okładziny stosowane w kaflowych piecach domowych, paleniskach (kuźnie), piecach przemysłowych itp.). -zaprawy szamotowe: wykonywane ze zmielonego szamotu i gliny ogniotrwałej ewentualnie z dodatkiem 20-30% cementu portlandzkiego, lub glinowego, albo szkła wodnego sodowego do temp 1000 °C


Paliwo stałe
Paliwo stałe

jest to palne ciało stałe pochodzenia naturalnego lub otrzymane sztucznie, wykorzystywane jako źródło energii cieplnej. Używane do celów przemysłowych, technicznych, gospodarczych  itp. Najważniejszym stałym paliwem naturalnym jest węgiel kamienny.

Paliwa stałe w Polsce podzielono na 6 grup:

- drewno 
- torf 
- węgiel brunatny 
- węgiel kamienny 
- węgiel antracytowy
- grafit Dystrybucja gorącego powietrza ( system -DGP)
Dystrybucja gorącego powietrza ( system -DGP)

są to układy grzewcze, które wykorzystują wkład kominkowy jako źródło ciepła i ciepłe powietrze jako czynnik grzewczy. Taki system składa się z sieci elastycznych, izolowanych rur, turbiny oraz nawiewników. Dzięki temu rozwiązaniu kominek posiadający odpowiednio wysoką wydajność może ogrzewać cały dom.


Czopuch
Czopuch

jest to część stanowiąca połączenie otworów wylotowych spalin z paleniska pieca lub kotła z kanałami kominowymi. Powinien być prowadzony jak najkrótszą drogą, najlepiej po linii prostej. Jeśli to konieczne czopuch wyposażony jest w:

- przepustnicę spalin
- otwór pomiarowy spalin
- otwory rewizyjne
- tłumik hałasu

Czopuch wykonuje się z grubościennych rur ze stali zwykłej (tzw. czarnych), rur żeliwnych, ceramicznych, ze stali nierdzewnej (dla kotłów gazowych i olejowych) lub nawet z tworzyw sztucznych (dla kotłów kondensacyjnych).

Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy

Najbliższe targi i wystawy